Kiedy robisz zdjęcia dronem, nie wszystkie z nich wychodzą dobrze. Technologia robienia dobrych zdjęć wymaga od Ciebie pewnych umiejętności i wiedzy, byś mógł kontrolować swojego drona, odpowiednio go ustawić i znaleźć najlepsze miejsca do robienia zdjęć, a także kontrolować ekspozycję i ustawić odpowiednie parametry aparatu.

Filmowanie dronem – jakiego wybrać drona, by nagrywać profesjonalne filmy?

Jeśli jesteś początkujący w dziedzinie dronów i FPV, to Smarter F100 Plus jest dla ciebie najlepszym wyborem. Po pierwsze dlatego, że jest to 3-osiowy dron z napędem bezszczotkowym, co oznacza, że może on latać bardzo szybko w każdym kierunku. Po drugie dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, model ten może być łatwo transportowany i nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu możesz bawić się wszędzie: nawet na podwórku czy w domu. Kamera wyposażona jest w system stabilizacji obrazu, który pozwala na używanie drona w każdą pogodę. Nie musisz czekać na bezchmurne niebo – możesz stworzyć piękną scenerię z chmur. Dron obsługuje gimbale dwuosiowe i trzyosiowe. Maksymalna prędkość lotu drona wynosi do 120 km/h, maksymalna odległość lotu to 2000 metrów, a promień działania to około 500 metrów. W tym przypadku używane są 2szt mocnych akumulatorów 5100 mAh 18650, które wystarczają na 25 minut lotu.

Jeśli jesteś prawdziwym fanem filmowania dronem, prawdopodobnie marzysz o dronie z kamerą i monitorem. Będziesz mógł obserwować, co dron widzi w czasie rzeczywistym i odpowiednio dostosowywać ustawienia kamery. Mając takie narzędzie, będziesz mógł spełnić wszystkie swoje marzenia naraz – od robienia idealnych ujęć z powietrza po posiadanie urządzenia, które jest łatwe w pilotażu i obsłudze.

Pierwszy dron – czyli jakiego drona wybrać?

Bądźmy szczerzy! Pierwszy dron dla początkujących był świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mieli doświadczenia z tego typu sprzętem. Jednak powstałe w ten sposób nagrania z powietrza nigdy nie są wystarczająco ostre i nie robią wrażenia – na ujęciach zawsze widać samego drona. Mając pierwszego drona, musisz też bardzo szybko nauczyć się nim odpowiednio sterować, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie kontrolować pozycji kamery i zamiast tego otrzymasz rozmazane zdjęcia. Kiedy zaczniesz używać drona z kamerą, będziesz musiał skupić się na procesie fotografowania tak bardzo, że nie będziesz mógł w ogóle cieszyć się lotem.

Jeśli posiadasz drona, musisz znać podstawowe zasady i prawa, które umożliwiają jego użytkowanie. Po pierwsze, mimo że drony są zwykle używane dla zabawy, ich używanie nie jest wolne od ryzyka, więc nie mogą być używane przez wszystkich. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie lotniczym, drona może używać tylko osoba, która zdała odpowiedni egzamin kwalifikacyjny i tylko w miejscach zatwierdzonych przez właściwy organ, czyli Państwową Agencję Policji.

Porady dla początkujących operatorów dronem:

Fotografia lotnicza i wideografia to coś, co wszyscy staramy się opanować. Niezależnie od tego, czy chcesz uwiecznić ślub, wydarzenie sportowe, czy po prostu stworzyć wspaniałe klipy wideo i zdjęcia, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć zanim wystartujesz. Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek dla początkujących w różnych kategoriach, od latania po sprzęt, edycję i inne.

  1. Nie spiesz się, gdy po raz pierwszy zaczynasz latać dronem. Bez względu na to, ile wysiłku włożysz w naukę latania dronem, będą momenty, w których się rozbijesz. Zachowaj spokój i ćwicz dalej – to zupełnie normalne. Wkrótce opanujesz wszystkie tajniki latania dronem i będziesz tworzyć wspaniałe filmy.
  2. Warunki pogodowe odgrywają kluczową rolę w planowaniu twojego lotu. Ważną kwestią jest stabilność powierzchni, z której zamierzasz wystartować. Powierzchnia powinna być wolna od przeszkód, bez drzew, krzewów czy wysokich budynków w pobliżu. Ważnym parametrem jest prędkość wiatru – upewnij się, że nie jest ona zbyt duża, by Twój dron mógł sobie z nią poradzić.
  3. Jeśli chodzi o fotografię, zawsze lepiej jest mieć za dużo danych niż za mało informacji. Jeśli nie czujesz, że Twoje ujęcia są jeszcze idealne, co możesz zrobić? Bracketing jest jedną z opcji, która pozwala na zrobienie serii zdjęć przy różnych parametrach aparatu, dzięki czemu nawet jeśli pierwsze zdjęcie nie wyjdzie, zrobisz ich więcej i szanse na dobre będą większe.