Ochrona schodów jest równie ważna jak ich budowa. Po ich wybudowaniu należy upewnić się, że są bezpieczne i w dobrym stanie przez cały czas. Nie dotyczy to tylko schodów drewnianych; dotyczy to każdej klatki schodowej, bez względu na to, jak mała lub duża jest. Możesz chronić swoje drewniane schody za pomocą odpowiednich środków, więc nie są one tylko oczkiem w głowie, ale częścią domu, z którą możesz czuć się dobrze. Przyjrzyjmy się więc, jakie rodzaje ochrony są dostępne i jak najlepiej chronić swoje schody.

Jak zabezpieczyć drewniane schody przed remontem?

Wywierć otwór pilotażowy na środku każdego stopnia schodów przed zainstalowaniem jakichkolwiek pionów lub rur spustowych. Pozwoli to na ich usunięcie bez uszkodzenia drewna. Jeśli zamierzasz pomalować schody, otwór ten powinien znajdować się co najmniej na ¼ wysokości stopnia schodów. Używając śrub lub gwoździ, przymocuj śruby budowlane lub gwoździe do spodu podestu schodów. Pozwoli to zachować śruby lub gwoździe od wypadnięcia, gdy instalujesz nowe piony lub rury w dół. Działa to również dla okien i drzwi, więc nie musisz tego robić. Jeśli zamierzasz zabarwić schody, zostaw pas drewna 1/8 drogi w górę każdego lądowania schodów. Używając plamy, która jest specjalnie wykonana dla schodów, nie będziesz miał żadnych miejsc, które są zmarnowane.

Co na schody olej czy lakier?

Istnieje wiele rodzajów olejów dostępnych do stosowania na drewnie. Niektórzy ludzie lubią używać dwuczęściowego epoksydu do swoich drewnianych schodów, podczas gdy inni używają dwuczęściowego lakieru. Epoksyd jest bardziej trwały i ma lepszą wartość odsprzedaży, ale lakier jest bardziej odporny na wodę i może być stosowany na wszystkich rodzajach drewna, w tym drewna, które są malowane. Epoksydy mają również ciemniejszy kolor, który będzie ciemniał pod wpływem wilgoci. Lakiery mają wyraźne wykończenie, które nie będzie ciemnieć pod wpływem wilgoci. Zarówno oleje jak i lakiery mają swoje zalety, ale lakier jest lepszym wyborem dla ochrony przed szkodami wodnymi i gniciem. Lakiery są również przeznaczone do zapobiegania Share this post

Jak zabezpieczyć drewniane schody na zewnątrz?

Jeśli zamierzasz chronić swoje drewniane schody barierą, taką jak płótno zewnętrzne lub deski, to najlepiej użyć czegoś, co jest odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli masz zamiar użyć bariery, to jest to dobry pomysł, aby pomalować go kolor, który pasuje do reszty domu. Pomoże to zachować deski od tarcia na schodach, gdy pogoda jest zimna i mokra, a ty próbujesz je przenieść w górę i w dół. Jeśli Twoje drewniane schody będą narażone na działanie żywiołów, powinieneś rozważyć zabezpieczenie ich folią samoprzylepną. Jest to folia z włókniny, która przylega do schodów i pozwala łatwo ją usunąć, gdy jest potrzebna. Możesz kupić te rolki w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Folie samoprzylepne występują w wielu różnych rozmiarach i wzorach, dlatego ważne jest, aby rozważyć rozmiar schodów i ilość ekspozycji, jaką będą miały na pogodę. Jeśli schody są drewniane i nie mają pokrycia, to w końcu się zabrudzą i odbarwią od użytkowania. Dobrym sposobem na zapobiegnięcie temu jest woskowanie schodów drewnianych. To będzie trzymać je od coraz zarysowania i dać im ładny połysk.

Jaki jest najlepszy sposób na ochronę drewnianych schodów?

Jeśli zamierzasz chronić swoje drewniane schody za pomocą balustrady, upewnij się, że jest to właściwy typ dla rodzaju drewna, którego używasz. Poręcze mają dwa rodzaje: poręcze dla bezpieczeństwa i spiralne dla dekoracji. Jeśli masz małe schody, możesz również użyć balustrady. Jest to po prostu dekoracyjna szyna z ozdobnymi słupkami. Można je znaleźć w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

Ile razy lakierować schody?

Odpryski i zarysowania zdarzają się nawet przy najlepszych pracach malarskich, dlatego zaleca się lakierowanie schodów co najmniej raz w ciągu pierwszego roku, a następnie co miesiąc. Jeśli używasz dwuskładnikowej farby epoksydowej, możesz użyć wałka, aby zmniejszyć ilość wymaganego szlifowania. Jeśli używasz dwuskładnikowego lakieru, powinieneś stosować go dwa razy częściej, aby utrzymać jakość wykończenia.

Jaki olej do schodów drewnianych?

Łuski i oliwa z oliwek dobrze ze sobą współgrają i zapewniają kolor i teksturę potrzebną do drewnianych schodów. Możesz również użyć oleju z awokado dla dodania smaku. Jedno słowo przestrogi: przy stosowaniu oleju należy pozostawić nienaruszoną identyfikację drewna. Jeśli używasz oleju z wykończeniem, a następnie rozerwać butelkę oleju i zastosować wykończenie do drewna.

Jaki lakier do drewna na schody?

Dostępnych jest wiele rodzajów lakieru do drewna, dlatego ważne jest, aby starannie wybrać ten właściwy dla Twoich schodów. Rodzaj i ilość ochrony, którą chcesz uzyskać, określi najlepszy rodzaj lakieru do drewna dla Twoich schodów. Można zakupić forniry walcowane lub niewalcowane do schodów zewnętrznych. Wybierając fornir, zdecyduj, jaki rodzaj wykończenia chciałbyś mieć i pozostaw ten rodzaj wykończenia nienaruszony przy wyborze forniru na schody.

Czym pokryć drewno lakierem?

Wybierając okleinę na schody, wybierz drewno, które jest miękkie i elastyczne. Unikaj twardych gatunków drewna, takich jak klon, dąb i wiśnia. Nie używaj również okleiny drewnianej, która zawiera oleje lub uszczelniacze. Mogą one powodować problemy strukturalne, więc powinny być usunięte podczas używania okleiny drewnianej.

Jakiego drewna użyć na schody – twardego czy miękkiego?

Twarde drewno, takie jak dąb i sosna, lepiej nadaje się do zastosowań konstrukcyjnych, podczas gdy miękkie drewno, takie jak cedr, mahoń i orzech, jest idealne do zastosowań dekoracyjnych. Pamiętaj, że miękkie drewno będzie łatwo wchłaniać wilgoć, więc wybierz twardsze drewno, jeśli planujesz utwardzić swoje schody.

Jak szlifować schody?

Jeśli planujesz szlifowanie schodów, najpierw przygotuj teren. Usuń wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia i brud zamiatając, szorując lub odkurzając teren. Następnie należy naoliwić powierzchnię, aby zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza drewna i powodowaniu zgnilizny. Upewnij się, że jest odpowiednia wentylacja, aby olej nie stał się problemem dla innych ścian lub elementów w Twoim domu.

Czym wykończyć schody – woskiem, bejcą czy olejem?

Jeśli masz zamiar zastosować wykończenie na swoich schodach, upewnij się, że jest to dobry wybór. Wiele tanich wykończeń jest przeznaczonych do stosowania na drewnie, podczas gdy lepsze wykończenia są przeznaczone do metalu i plastiku. Jeśli nie jesteś pewien, który typ wykończenia użyć, idź z najłatwiejszym wykończeniem możliwe. Jeśli nie planujesz zachować swoje schody przez długi czas, jasne wykończenie wosku jest wystarczające. Jednakże, jeśli chcesz bardziej trwałe rozwiązanie, plama lub olej mogą być używane. Plamy i oleje wymagają czasu, aby wyschnąć, więc zaleca się plamę lub olej schodów raz w roku, aby utrzymać je patrząc ich najlepsze.