Oto kilka praktycznych wskazówek, ile możesz oczekiwać, że zapłacisz za różne aspekty procesu renowacji domu. Remont domu może być czasochłonny, zwłaszcza jeśli wykonujesz prace samodzielnie i budujesz od podstaw. Ale nie daj się zniechęcić! Zawsze najlepiej jest zacząć jak najszybciej, aby proces renowacji przebiegał gładko. Jeśli zamierzasz wynajmować swoją posiadłość w czasie trwania remontu, możesz spróbować znaleźć ludzi, którzy wynajmą twój dom lub tymczasową powierzchnię do wynajęcia.

Renowacja czy nowe mieszkanie?

Całkowity koszt remontu twojego domu w Gnieźnie będzie się bardzo różnił w zależności od tego, jak wiele chcesz zrobić i jaki poziom wykończenia chcesz osiągnąć. Koszt jednak rzadko jest wskazówką co do jakości pracy. Poniższe koszty są uśrednione na podstawie naszego doświadczenia – aby uzyskać dokładne ceny dla własnej pracy, pamiętaj, by uzyskać więcej niż jedną ofertę. Nie ma sztywnych reguł, jeśli chodzi o wybór budowniczego, ale są pewne elementy, które mogą pomóc ci zdecydować, kto powinien się tym zająć. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem koszt renowacji domu będzie porównywalny z wybudowaniem nowego domu.

Na cenę pracy wpłynie wiele czynników, takich jak użyte materiały, koszt tych materiałów – blat granitowy w porównaniu z laminatem lub litą powierzchnią, ogólny stan i układ Twojej nieruchomości. Dobrym pomysłem jest wynajęcie wykwalifikowanego profesjonalisty, który wykona część prac naprawczych, może warto też poznać całkowitą wycenę prac przed ich rozpoczęciem.

Średni koszt remontu mieszkania w Gnieźnie z trzema sypialniami (mała kuchnia, mała łazienka, nowa podłoga w kuchni i kilka innych rzeczy do poprawek) wynosi 80 000 zł. Obejmuje to całkowity koszt materiałów i robocizny. Dodanie tylko podstawowych kosztów (bez ukrytych dodatków) farby, podłogi, blatów, szafek i urządzeń przynosi średni koszt przebudowy kuchni w domu z trzema sypialniami do ponad 50 000 złotych.

Koszty remontu ukryte i koszty dodatkowe

Mój dom był wcześniej w stanie surowym, bez instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i suchej zabudowy. Pełen charakteru, był opuszczony przez lata po tym, jak poprzedni remont poszedł źle. Absolutnie najtrudniejszą częścią całego procesu renowacji było to, że był to „ciągle w budowie”. Zachęcam Was do nieszablonowego myślenia podczas robienia własnych remontów lub kupienia gotowego mieszkania. Z naprawianiem przychodzi innowacyjność i oszczędność pieniędzy. Czy kiedykolwiek siedziałeś i zastanawiałeś się, co możesz zrobić ze starymi drzwiami? Cóż, ja używałam moich do wszystkiego, od blatu po zakrywanie dziur w ścianach.

Rodzaj pracy również może mieć wpływ na terminy, podobnie jak pogoda. Jeśli masz kilka tygodni ładnej pogody, to może się okazać, że wszystkie prace zostaną wykonane, ale jeśli są opóźnienia z powodu deszczu, to niektóre elementy mogą być opóźnione lub przesunięte w czasie. Na przykład malowanie jest czymś, co nie działa dobrze przy silnym wietrze – niektóre okna mogą zostać usunięte, ale jeśli jest to zbyt wysoko i potrzebujemy rusztowania ze względów ubezpieczeniowych na bardzo wysokich budynkach, wyślemy drugą osobę do pomocy, aby nie pracowała sama.