Parapet do bardzo ważny element wystroju wnętrza, ale oprócz zadań estetycznych, pełni w domku kilka istotnych zadań, między innymi izoluję ścianę pod oknem oraz kieruje rozgrzane powietrze z zamontowanych grzejników, wgłęb pomieszczenia.

Najczęściej parapet dopiera się do stolarki okiennej. W związku z tym, jeśli do wnętrza wybieramy białe ramy okienne, to wówczas parapet również występuje w kolorze białym. Natomiast jeśli stolarka okienna występuje w naturalnej barwie drewna, wtenczas parapet wybieramy z okleiną imitującą kolor drewna. W powyższej kwestii istotne jest by, zarówno parapet, jak i okno stanowiły zharmonizowaną całość.

Współcześnie oprócz dopasowania parapetu do ram okiennych, wybiera się często podobne zestawienie do podłogi oraz innych elementów wyposażeniowych. Świetnie prezentuje się parapet kamienny, drewniany, bądź wykończony płytkami ceramicznymi z podobnym odcieniem posadzki. Natomiast, w kuchni również możemy dopasować barwy parapetu z blatem kuchennym, dzięki temu uzyskamy naturalne zestawienie, stanowiące przedłużenie całości wnętrza. Możemy się także pokusić o współgranie kominka czy też schodów z kolorem posadzki w celu ujednolicenia pomieszczenia.

Przy wyborze parapetu zwracajmy uwagę na jego szerokość, ponieważ w obecnych czasach nie tylko pełni on rolę miejsca, na którym ustawiamy kwiaty, ale również siedziska czy też wygodnej półki.