Projekt ogrodu nie jest prosty. Ażeby móc cieszyć piękną roślinnością przez cały rok należy przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie panują na danym terenie czyli rodzaj gleby, nasłonecznienie, wilgotność podłoża, występowanie silnych wiatrów i wiele innych. Oprócz tego, należy do każdej rośliny podejść indywidualnie i dokładnie sprawdzić ile czasu będzie wymagała jego pielęgnacja. Kompozycja również jest istotna, dlatego należy sprawdzać, które rośliny do siebie pasują.

Zdecydowana większość roślin potrzebuje żyznych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych gleb o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Aczkolwiek przed ostatecznym wyborem i posadzeniem roślin należy dowiedzieć się, jakie są wymagania konkretnych gatunków. Na przykład wszystkie rośliny wrzosowate potrzebują podłoża o odczynie kwaśnym. Z reguły rośliny lepiej rosną w wilgotnych, żyznych glebach zasobnych w składniki odżywcze.

Z kolei rośliny światłolubne stanowią zdecydowaną większość wśród popularnych roślin ozdobnych w naszych ogrodach. I tak też, dzięki dużej ilości promieni słonecznych gatunki o kolorowych liściach ładnie się wybarwiają, a rośliny kwitną bardziej obficie. Oprócz tego słońca potrzebuje również trawnik, który w cieniu prezentuje się zwykle marnie, a oprócz tego narażony jest na choroby grzybowe oraz mech. Aczkolwiek nadmiar też nie jest polecany, ponieważ zbyt mocno wysusza trawę i zwyczajnie ją niszczy.