Każdy kto myśli o stylu zakopiańskim może go odnaleźć w swej pamięci, na przykład przypominając sobie film o Janosiku, czy też wrócić wspomnieniami do wspaniałych wakacji czy też zimowych ferii w górach.  Jak się okazuje styl zakopiański nie tylko należy do strefy górskiej, bowiem coraz częściej jego elementy znajdziemy w stylu wielkomiejskim.

Piękny zakopiański dom, to przede wszystkim pięknie zdobione drewno wewnątrz domu, ale również i na zewnątrz, poprzez nietuzinkowe ganki, werandy, balkonyChaty góralskie to także przepiękne drewniane pokoje na strychu oraz obficie zdobione drewnianymi elementami rzeźbiarskimi izby rozlokowane w całej nieruchomości.

Styl zakopiański to styl starannie obmyślany w najmniejszym detalu, od samej poręczy, aż po ściany, ramy okienne, ościeżnice czy też posadzkę. Każdy element ma swoje znaczenie i indywidualnie nadaje charakteru całości.

W stylu zakopiańskim korzysta się z wielu rodzajów inspiracji. Istotne jest tutaj ludowe snycerstwo, jak też elementy haftu, takie jak parzenice, czyli ozdoby wyszywane na spodniach. Z kolei detale w willach posiadają formę gwiazd, bądź lelui czyli wzorów z wycinanek. Inną inspiracją jest także przyroda, którą zwykle można zobaczyć na meblach, w postaci różnorodnych motywów roślinnych.