Wraz z postępem nauk medycznych zrozumieliśmy, że nasz organizm nieustannie dostosowuje się, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jest to znane jako „insulinooporność” organizmu. W takiej sytuacji organizm wytwarza mniej insuliny niż powinien, aby chronić przed przedostawaniem się glukozy do komórek. W rezultacie poziom cukru we krwi jest wysoki i pojawia się stan przedcukrzycowy. Ale co, jeśli stan przedcukrzycowy można odwrócić? Co, jeśli można zapobiegać cukrzycy lub zarządzać nią tak, aby w ogóle na nią nie zachorować? Czy oznacza to, że można wtedy wrócić do normalnego życia bez ryzyka? Krótka odpowiedź brzmi: tak i nie. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i utrzymywanie poziomu cukru we krwi pod kontrolą pomogą zmienić stan przedcukrzycowy i całkowicie go odwrócić. Oto kilka powodów, dla których stan przedcukrzycowy może ulec regresji:

Zdrowa dieta

Jest to najważniejszy krok na drodze do odwrócenia stanu przedcukrzycowego. Najlepszą dietą dla każdego jest dieta indywidualna, która sprawdza się w jego przypadku. Należy jednak pamiętać, że dieta cukrzycowa nie zawsze jest zdrowa. Na przykład, wiele osób z cukrzycą typu 2 kładzie zbyt duży nacisk na utratę wagi. Może to powodować spożywanie zbyt dużej ilości kalorii, co może prowadzić do przybierania na wadze. Zdrowa dieta powinna zawierać węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste pieczywo, owoce, warzywa i rośliny strączkowe; pokarmy bogate w błonnik, takie jak kiełki i warzywa nieskrobiowe, takie jak pomidory; zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, oraz zdrowe białko, takie jak ryby.

Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Udowodniono, że obniża ona ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawia wskaźniki zespołu metabolicznego, promuje zdrowe bakterie jelitowe i zwiększa wrażliwość na insulinę. Dlatego, choć ważne jest, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość aktywności fizycznej, ważne jest także, aby była ona odpowiednia. Niektóre rodzaje aktywności, takie jak bieganie, są szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą. Inne formy aktywności, takie jak forsowne wędrówki, nie są zalecane, ponieważ nie można ich łatwo uprawiać, nosząc torbę pełną leków.

Utrzymywanie poziomu cukru we krwi pod kontrolą

Jest to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby uchronić się przed rozwojem cukrzycy. Najlepszym sposobem na to jest stosowanie diety cukrzycowej. Jednak zdrowa dieta jest tylko tak dobra, jak zdrowe wybory, których dokonujesz. Ważne jest, aby wybierać produkty, które zawierają składniki odżywcze niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zdrową dietę cukrzycową stanowią na przykład produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy chleb, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż, pełnoziarnista maca, pełnoziarnista kukurydza, pełnoziarnista soja, pełnoziarniste ziemniaki, pełnoziarnisty owies, pełnoziarnista mąka i pełnoziarniste puddingi.

Odwrócenie cukrzycy za pomocą sztucznych substancji słodzących

Sztuczne słodziki stały się jednym z głównych punktów spornych w walce z cukrzycą. Wielu chorych na cukrzycę typu 2 uważa je za atrakcyjne, ponieważ nie smakują tak słodko, jak prawdziwy cukier. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków radzi jednak, by osoby z cukrzycą „zawsze zwracały uwagę na spożywane kalorie”. Sztuczne słodziki mają kalorie, ale bardzo mało naturalnych cukrów, dlatego mają najkrótszy okres przydatności do spożycia spośród wszystkich popularnych produktów spożywczych.” Poza tym, jeśli dieta cukrzycowa jest uboga w cukier, to naturalnie występujący cukier również będzie ograniczony. Dlatego tak ważny jest wybór słodzika o niskim indeksie glikemicznym (GDI). W diecie cukrzycowej można stosować produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak stewia, erytrytol i ksylitol.

Bez względu na to, czy stan przedcukrzycowy można odwrócić, ważne jest, aby kontrolować poziom cukru we krwi, aby nie dopuścić do jego podwyższenia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz wybieranie produktów o niskiej zawartości cukru i tłuszczu mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy i radzeniu sobie z nią. Należy pamiętać, że stan przedcukrzycowy może się cofnąć. Innymi słowy, w organizmie danej osoby może dojść do stanu, który uniemożliwi jej wytwarzanie insuliny. Dlatego właśnie zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i prawidłowe kontrolowanie poziomu cukru we krwi są niezbędne, aby uchronić się przed rozwojem cukrzycy.