Mononukleoza, zwana również chorobą pocałunków lub gorączką całujących, jest wirusowym zakażeniem wywoływanym przez wirusa Epsteina-Barr. Choroba ta często występuje u młodych osób i charakteryzuje się objawami podobnymi do przeziębienia. Jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych komplikacji.

Pierwsze symptomy mononukleozy mogą pojawić się po około 4-6 tygodniach od momentu zakażenia. W większości przypadków są one łagodne i obejmują zmęczenie, ból gardła oraz obrzęk węzłów chłonnych na szyi. Czasem dochodzi także do wzrostu temperatury ciała oraz wysypki skórnej.

W cięższych przypadkach mononukleozy mogą występować silniejsze objawy takie jak: utrata apetytu, nudności, wymioty czy biegunka. Może też pojawić się żółtaczka spowodowana uszkodzeniem wątroby przez wirusa EBV (Epstein-Barr virus). Rzadziej spotykane ale bardziej groźne konsekwencje to zapalenie płuc czy zaburzenia krwiotworzenia.

Diagnostyka

Aby potwierdzić diagnozę mononukleozy lekarz przeprowadza badanie krwi pacjenta celem wykrycia obecności przeciwciał anty-Epstein-Barr. W przypadku pozytywnego wyniku, lekarz może również zlecić badanie wątroby oraz ultrasonografię brzucha.

Leczenie

Nie istnieje specyficzne leczenie mononukleozy, ponieważ jest to choroba wirusowa. Zazwyczaj wystarcza odpoczynek i stosowanie środków łagodzących objawy takie jak ból gardła czy gorączka. Ważne jest także unikanie kontaktu z innymi osobami przez okres 4-6 tygodni od momentu rozpoznania choroby, aby nie przenosić jej na innych.

W przypadkach cięższych lub gdy dochodzi do powikłań, konieczna może być hospitalizacja pacjenta i podawanie płynów dożylnie w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu. Lekarze mogą również przepisać sterydy lub inne leki mające na celu zmniejszenie obrzęków węzłów chłonnych czy zapalenia migdałków.

Profilaktyka

Ponieważ mononukleoza jest wywoływana przez wirusa EBV, trudno jest całkowicie uchronić się przed zakażeniem. Jednak można podejmować pewne kroki mające na celu ograniczenie ryzyka zachorowania:

  • Unikać dzielenia sztućców i naczyń ze zdrowymi osobami.
  • Unikać pocałunków i bliskiego kontaktu z osobami, u których występują objawy mononukleozy.
  • Zachować higienę rąk poprzez częste mycie ich wodą i mydłem lub stosowanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu.

Powikłania

W większości przypadków mononukleoza przebiega łagodnie i nie powoduje żadnych długotrwałych konsekwencji. Jednak w rzadszych sytuacjach może dojść do poważniejszych komplikacji takich jak:

  • Zapalenie migdałków – wymaga leczenia antybiotykami oraz możliwe jest konieczność usunięcia migdałków chirurgicznie.
  • Obrzęki wokół oka – mogą być spowodowane zapaleniem spojówek lub tkanek okołooczodołu. Wymagają one specjalistycznego leczenia przez okulistę.
  • Niedokrwistość hemolityczna – polega na niszczeniu czerwonych krwinek przez układ odpornościowy organizmu. Może prowadzić do niedoboru tlenu we krwi oraz innych problemów zdrowotnych.

Mononukleoza jest chorobą wirusową, która najczęściej dotyka młode osoby. Jeśli pojawi się podejrzenie jej wystąpienia, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy i ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Pamiętajmy także o profilaktyce, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz unikać przenoszenia wirusa na inne osoby.