Podczas gdy niektórzy ludzie kochają świeże, chłodne powietrze, które nawilżacz wnosi do ich życia, inni mogą uznać je za uciążliwe. Nieuchronnie znajdą się ludzie, którzy wolą zostać w domu i popijać gorące kakao lub kawę w zaciszu własnego domu, niż wyruszać na żywioły. Dlatego właśnie nawilżacz powietrza przyda się osobom z problemami układu oddechowego lub tym, którzy walczą z przeziębieniem. Niezależnie od tego, jak korzystne mogą być dla niektórych osób, nawilżacze nie zawsze były doceniane przez wszystkich. Na przykład, wyobraź sobie, że jesteś zmuszony do ciągłego uruchamiania swojej maszyny nawilżającej 24/7. Wyobraź sobie, że nie masz wyboru i musisz napełniać zbiornik nawilżacza wodą trzy razy dziennie! To tylko kilka z czynników, które sprawiły, że nawilżacze stały się powszechną plagą współczesnego społeczeństwa. Mają również odwrócił wielu ludzi z kiedykolwiek próbuje jeden. Biorąc pod uwagę wszystkie te ostrzeżenia, można by pomyśleć, że nawilżacze stracą popularność dość szybko. Ale mylisz się – nawilżacze są obecnie niezwykle popularnym wynalazkiem i pozostaną nim z bardzo dobrego powodu! W tym artykule zabierzemy Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o nawilżaczach, w tym jaki rodzaj jest dla Ciebie odpowiedni i dlaczego nie powinieneś się ich obawiać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza?

Jak wspomnieliśmy powyżej, dwie główne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza to cena i wydajność. W wielu przypadkach są one dość jednolite w różnych nawilżaczach, więc nie powinny być głównym przedmiotem zainteresowania. Jeśli jednak szukasz nawilżacza, który oferuje więcej funkcji lub jest bardziej energooszczędny, powinieneś zwrócić na to uwagę. Jaki rozmiar nawilżacza jest najlepszy? Rozmiar higrostatu i humidistatu to dwa najbardziej popularne rozmiary nawilżaczy. Odnoszą się one do objętości wody, którą nawilżacz może pomieścić i temperatury, w której woda jest utrzymywana. Najpopularniejszy rozmiar higrostatu to 2-3 litry na metr kwadratowy (2-3L/m2). Istnieje jednak wiele nawilżaczy, które mogą pomieścić nawet 8-10 litrów na metr kwadratowy! Jaki jest najlepszy typ nawilżacza? Nawilżacze występują we wszystkich formach i wzorach, przy czym różne typy i style zapewniają różne korzyści. Istnieje wiele różnych typów nawilżaczy, w tym nawilżacze wieżowe, nawilżacze jednostkowe, nawilżacze oparte na filtrach i inne. Chociaż korzyści płynące z każdego typu nawilżacza są różne, wszystkie działają w ten sam sposób: poprzez doprowadzenie wilgoci z powietrza do przestrzeni powietrznej w urządzeniu, a następnie przechowywanie jej gdzieś, gdzie jest bardziej komfortowa dla ludzi do życia.

Czy można spać obok nawilżacza?

Choć z pewnością można spać obok nawilżacza, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jak już wspomnieliśmy, wilgoć z powietrza jest tym, co sprawia, że wnętrze Twojego domu jest komfortowe. Nawilżacz po prostu sprawia, że ta woda jest bardziej dostępna dla Twojego ciała, co może prowadzić do nieprzyjemnych odczuć, a nawet problemów zdrowotnych. Możesz po prostu wyłączyć nawilżacz, gdy nie ma Cię w pokoju lub wymienić go na bardziej energooszczędny model, jeśli zatyka powietrze.

Czy nawilżacz może zaszkodzić powietrzu?

Nawilżacze są zazwyczaj dość ciche, ale to nie znaczy, że nie oddychają! Wilgoć składa się z dwóch części: wody i pary wodnej. Każda część wilgoci ma inny wpływ na powietrze w zależności od tego, jaki to rodzaj wilgoci i skąd pochodzi. Na przykład, wilgoć pochodząca z drzew i roślin może być szkodliwa dla jakości powietrza w pomieszczeniach. To samo dotyczy wilgoci pochodzącej z wody płynącej/wyciekającej z hydrantu/kropli na ulicy lub z osuszacza na dachu. Ponadto, wilgoć pochodząca z nadmiaru ciepła ciała może sprawić, że powietrze w pomieszczeniach będzie znacznie mniej świeże niż powietrze, które było utrzymywane w stosunkowo suchym stanie. W tym miejscu pojawia się zdolność nawilżania powietrza przez nawilżacz. Utrzymując wilgotne powietrze, nawilżacz może adsorbować nadmiar wilgoci z Twojego ciała i zatrzymać ją w zbiorniku.

Który nawilżacz jest najzdrowszy?

To jest trudne. Jest tak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę! Jeśli jesteś przeziębiony, musisz być bardzo ostrożny z tym, ile wilgoci w powietrzu dopuszczasz wokół siebie. Z drugiej strony, jeśli masz do czynienia z alergią lub astmą, musisz być o wiele bardziej liberalny z zawartością wilgoci. Na przykład, automatyczny nawilżacz, który stale nawilża pokój jest znacznie lepszy dla kogoś z alergią niż taki, który utrzymuje powietrze w pokoju tylko lekko wilgotne. Automatyczny nawilżacz nie jest zaprojektowany z myślą o Twoim zdrowiu w dłuższej perspektywie. Powinieneś zwracać uwagę na swoje zdrowie w dłuższej perspektywie i zatrzymać nawilżacz, jeśli nie czujesz się dobrze.

Jak długo należy nawilżać pomieszczenie?

Moc nawilżająca nawilżacza maleje z czasem. Najlepiej, aby nawilżacz działał nie dłużej niż przez sześć miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wewnątrz nawilżacza jest mniej wilgotne niż powietrze na zewnątrz. Ponieważ powietrze wewnątrz nawilżacza staje się bardziej suche, będzie ono zatrzymywać mniej wilgoci i zaczniemy odczuwać suchość.

Czy można wdychać parę z nawilżacza?

Chociaż powiedziano nam, że nie należy bać się nawilżaczy, niektórzy ludzie mogą być wrażliwi na zawarte w nich substancje chemiczne. Chociaż nie ma dowodów na to, że wdychanie pary wodnej z nawilżacza spowoduje problemy zdrowotne, istnieją obawy, że wdychanie pary z nawilżacza może być szkodliwe dla twojego zdrowia.

Kiedy nie używać nawilżacza?

Jeśli jesteś przeziębiony, powinieneś uruchomić nawilżacz w swoim domu. Jeśli masz do czynienia z alergiami lub astmą, najlepiej unikać nawilżaczy. Są one świetnym sposobem na to, aby w domu panowała wilgoć i mogą być bardzo uciążliwe dla zdrowia. Jeśli szukasz nawilżacza do miejsc, które nie wymagają dużej wilgotności, takich jak pokój dziecka, prawdopodobnie powinieneś szukać gdzie indziej.

Czy nawilżacz powinien działać przez całą noc?

Jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli uruchamiasz nawilżacz przez długi okres czasu, może on być pożywką dla bakterii i pleśni. Jeśli nawilżacz działa przez całą noc, to w rzeczywistości uniemożliwiasz dyfuzorowi Aromatherapy Essential Oil wykonywanie swoich zadań.

Gdzie najlepiej ustawić nawilżacz?

Wspomnieliśmy już powyżej, że nawilżacz powinien być umieszczony w sypialni. Łóżko powinno być ustawione tak, aby nie miało kontaktu z podłogą. Jeśli masz niechlujną sypialnię, może to być strefa zagrożenia. Jeśli masz małe dziecko, prawdopodobnie powinieneś umieścić nawilżacz gdzie indziej – najlepiej w pokoju dziecięcym. W przeciwnym razie małe dzieci mogą czuć się z nim zbyt komfortowo i nabrać przed nim lęku.

Gdzie umieścić nawilżacz w sypialni?

Najlepszym miejscem na umieszczenie nawilżacza jest to, w którym zrobi on najwięcej dobrego. Powinien on znajdować się jak najdalej od okna, aby świeże powietrze z okna nie docierało do nawilżacza. Jeśli masz duży pokój, możesz również spróbować umieścić go na środku. Jednak nawilżacz powinien być umieszczony w pomieszczeniu, w którym zrobi najwięcej dobrego.

Gdzie umieścić nawilżacz w sypialni

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym miejscem na umieszczenie nawilżacza jest to, w którym zrobi on najwięcej dobrego. Powinien on znajdować się jak najdalej od okna, aby świeże powietrze z okna nie docierało do nawilżacza. Jeśli masz duży pokój, możesz również spróbować umieścić go na środku. Jednak nawilżacz powinien być umieszczony w pomieszczeniu, w którym zrobi najwięcej dobrego.

Jak czyścić nawilżacz?

Jeśli chodzi o czyszczenie nawilżacza, ważne jest, aby pamiętać o utrzymaniu go w czystości. Dotyczy to zarówno nawilżaczy, jak i filtrów wody. Jeśli masz nawilżacz, który wykorzystuje filtr węglowy, powinieneś go czyścić raz w miesiącu. Jeśli masz filtr wodny, postępuj zgodnie z tą samą zasadą, co w przypadku nawilżaczy; czyść go tak często, jak wymieniasz wodę w swoim gospodarstwie domowym.