Nużeniec ludzki, zwany również boreliozą z Lyme, jest chorobą bakteryjną przenoszoną przez kleszcze. Jest to jedna z najczęstszych infekcji odkleszczowych na świecie i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie w porę rozpoznana i leczona.

Przyczyny nużeniaca ludzkiego są proste – głównym winowajcą jest bakteria Borrelia burgdorferi przenosząca się na człowieka poprzez ukłucie kleszcza. Kiedy pasożytniczy owad przystawi swoje żuwaczki do skóry człowieka, wydziela specjalne substancje chemiczne uwalniające drobnoustroje do krwiobiegu gospodarza. W ten sposób dochodzi do zakażenia organizmu.

Kluczowe znaczenie ma szybkość reakcji po ukłuciu kleszcza – im dłużej pozostaje on przywiązany do ciała osoby chorej lub podejrzanego o zachorowanie tym większe ryzyko wystapienia objawów boreliozy. Należy pamietać że pierwsze symptomy mogą pojawić się już kilka dni od momentu kontaktu ze szkodnikiem a nawet dopiero po miesiącu czy dwóch latach!

Objawy

Pierwszym sygnałem alarmujących zmian będą rumienie erytematyczne (zwane również rumieniem wędrującym) – czerwone, okrągłe plamy na skórze o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Najczęściej pojawiają się one w miejscach ukłucia kleszcza i mogą być jednym z pierwszych objawów boreliozy.

Kolejne symptomy to ból głowy, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. W późniejszym etapie choroby może pojawić się zapalenie stawów (szczególnie dużych), zaburzenia neurologiczne czy też problemy ze wzrokiem lub słuchem.

Leczenie

W przypadku podejrzenia infekcji nużenca ludzkiego należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza tym większe szanse na całkowite wyzdrowienie bez powikłań.

Leczenie boreliozy polega przede wszystkim na podaniu antybiotyków przez odpowiedni czas – najważniejsze jest jednak aby kuracja została rozpoczęta jak najszybciej po wystapieniu pierwszych symptomów. W zaawansowanym stadium choroby konieczna może być hospitalizacja pacjenta oraz stosowanie silnych leków przeciwbakteryjnych.

Profilaktyka

Najlepszą metodą unikania zachorowania jest profilaktyka – warto więc zadbać o swoje zdrowie już przed kontaktem z kleszczami. Przed wyjściem do lasu lub na łąkę należy założyć długie spodnie i rękawy, a po powrocie dokładnie sprawdzić całe ciało w poszukiwaniu pasożytów.

Istotne jest również stosowanie środków odstraszających – zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych. Warto także pamiętać o regularnym szczepieniu psa przeciwko boreliozie, ponieważ to właśnie one są największymi nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi.

Podsumowanie

Nużeniec ludzki może być groźną chorobą jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz szybkie reagowanie w przypadku wystapienia pierwszych objawów boreliozy.

Pomimo że nużeńce były znane już wiele lat temu, dopiero teraz coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających ze spotkania z tym małym szkodnikiem. Pamiętajmy więc o zachowaniu ostrożności podczas spacerów po lesie czy parkach oraz regularnych kontrolach swojego stanu zdrowia.