Wybór łóżka to ważna kwestia, która wiąże się nie tylko z estetyczną stroną Twojej sypialni. Prawidłowy sen to klucz do najwyższej energii i dobrego samopoczucia, dlatego warto zainwestować w wygodne miejsce do spania. Należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj materiałów, ale również na długość, szerokość i wysokość łóżka. Aby dobrze wypocząć, warto kupić łóżko, które jest na tyle długie, że pozwala na wyprostowanie się podczas snu.

Wysokość łóżka i materaca – dlaczego należy je odpowiednio dopasować?

Wysokość materaca determinuje pozycję podczas snu i jest szczególnie istotna dla osób śpiących na plecach i brzuchu. Dla większości osób idealny materac powinien mieć wysokość od 16 do 19 cali. Wyższa wysokość może powodować dodatkowe obciążenie mięśni pleców i stawów. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie? Oto kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę.

Jednym z najważniejszych elementów w sypialni jest łóżko i poduszka ortopedyczna. Stawiamy więc na wygodę i funkcjonalność wybierając łóżko zgodne z naszymi upodobaniami, potrzebami i przestrzenią, którą dysponujemy.

Nowoczesne łóżko jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli szukasz praktycznej ramy łóżka: wykonane z okleiny jesionowo – wierzbowej z ażurowymi detalami w formie kratki i zaprojektowane z listew, które zapewniają uniwersalność użytkowania, możesz je wykorzystać jako podwójne lub podwójne.

Sypialnie w stylu azjatyckim, czyli sypialnia bez łóżka

Przytulne i jasne sypialnie w stylu azjatyckim cieszą się coraz większą popularnością wśród Europejczyków. Głównym elementem wyposażenia w takim wnętrzu staje się materac położony bezpośrednio na podłodze. Takie rozwiązanie aranżacyjne ma kilka zalet, ale i swoje wady.

Przy planowaniu pokoju dla dwóch lub więcej osób pojawia się problem, jak go urządzić, aby mieszkańcy nie odczuwali dyskomfortu względem siebie. To nie jest skomplikowany problem! Wystarczy wymyślić aranżację, w której jedna część pokoju jest przygotowana jako miejsce do spania, a druga – jako strefa relaksu i nauki. Jednym z najbardziej popularnych układów jest sypialnia bez łóżka, w której trzeba spać na materacu położonym na podłodze. Materac może być tak ustawiony, że sam w sobie stanowi niezależną „strefę dzienną”. Ten typ układu ma wprawdzie pewne wady, ale są one stosunkowo mało istotne w porównaniu z zaletami, jakie oferuje.

Dla osób, które są stale narażone na kurz, brud lub alergeny, a nawet uczulonych na niektóre pyły, pomysł spania bezpośrednio na materacu na podłodze może być nieco zniechęcający. To prawda, że jeśli chcesz spać bezpośrednio na podłodze, jest kilka rzeczy do rozważenia. Na przykład eksperci twierdzą, że osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie wziewne powinny unikać spania bezpośrednio na podłodze i rozważyć wysokość łóżka, aby uniknąć bliskiego kontaktu z alergenami. Należy również pamiętać, że materac bez stelaża może szybciej się odkształcać.

Ilość czasu spędzanego w łóżku określa stopień komfortu, do którego człowiek jest przyzwyczajony. Zużycie materaca, szczególnie w przypadku występowania chorób kręgosłupa, zmniejsza ten komfort i zakłóca nocny wypoczynek.

Odpowiednia wysokość łóżka czyli jaka?

Dostosowanie wysokości łóżka to decyzja, która w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli szukasz łóżka, to ważne jest, abyś wybrał jego właściwą wysokość. Złe łóżko doprowadzi do bólu pleców i problemów z Twoimi stawami. Czy chcesz, aby Twoje życie stało się bardziej komfortowe? Czy jesteś ciągle zmęczony porannym wstawaniem? Jak często potykasz się o uszkodzone meble, gdy próbujesz wczołgać się do łóżka? Teraz jest na to rozwiązanie. Niskie łóżka, które podniosą Twoją głowę i ciało, pozwolą Ci łatwo wstać z łóżka i wygodnie się w nim poruszać. Wyreguluj wysokość swojego łóżka na naszych stelażach o podwójnej wysokości!

Wysokość i rozmiar łóżka zależy od indywidualnych preferencji, budowy ciała, płci – to wszystko są ważne czynniki.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że optymalna wysokość to około 40-50 cm. Jest to mniej więcej odległość od stopy do kolana. Będzie Ci łatwiej wstawać i spać. Jeśli już sprawdziłeś wysokość swojego łóżka, lub chcesz ją sprawdzić, usiądź na krawędzi i połóż stopy na podłodze, opierając całe stopy na podłożu. Łóżko z standardową wysokością jest świetne dla tych, którzy są różni w wysokości.