Rzeżączka jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową na całym świecie. Jest to bakteryjna infekcja wywołana przez bakterię Neisseria gonorrhoeae, która atakuje głównie narządy płciowe i układ moczowo-płciowy.

Objawy rzeżączki mogą być różne u kobiet i mężczyzn. U większości osób objawy pojawiają się w ciągu 2-10 dni od momentu zakażenia, jednak niektórzy mogę nie mieć żadnych widocznych oznak przez wiele tygodni lub nawet miesięcy. W przypadku kobiet często występujące objawy to pieczenie podczas oddawania moczu, ból brzucha oraz obfite upławy o charakterystycznym zapachu ryby. Natomiast u mężczyzn do typowych symptomów należy pieczenie przy oddawaniu moczu, ropny lub krwisty wypływ z cewki moczowej oraz obrzęk jądrowy.

Przyczynami rzeżączki są niewłaściwe zachowania seksualne takie jak bezpiecznie stosunki czy zmiana partnera seksualnego bez używania prezerwatywy. Bakteria może również zostać przekazana dziecku podczas porodu jeśli matka jest nosicielem choroby.

Diagnoza

Aby potwierdzić diagnozę rzeżaczki, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne oraz pobierze wymaz z cewki moczowej lub szyjki macicy. W przypadku kobiet może również być konieczne wykonanie testu na obecność bakterii w próbce moczu.

Jeśli zostaniesz zdiagnozowany/a z rzeżączką, ważne jest aby poinformować swoich partnerów seksualnych o możliwości występowania choroby u nich i zachęcić ich do poddania się odpowiedniej diagnostyce i leczeniu.

Leczenie

Rzeżączka jest łatwa do wyleczenia dzięki stosowaniu antybiotyków. Najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań jest jak najszybsza diagnoza i rozpoczęcie terapii. Lekarz najprawdopodobniej przepisze jedną dawkę antybiotyków doustnie lub zastrzyk penicylinowy.

Ważnym elementem leczenia rzeżaczki jest także zmiana nawyków seksualnych tak aby unikać ryzyka ponownego zakażenia oraz regularna kontrola stanu zdrowia po przebytej infekcji.

Powikłania

Nieleczona rzeźaćka może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U kobiet często dochodzi do zapalenia jajników czy też jamistych narządów płciowych co może prowadzić do niepłodności. U mężczyzn natomiast może wystąpić zapalenie najądrzy, co również może skutkować trwałą bezpłodnością.

Podsumowanie

Rzeżaczka jest powszechnym problemem zdrowotnym na całym świecie i wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. Ważne jest aby unikać ryzykownych zachowań seksualnych oraz regularnie kontrolować stan swojego zdrowia po przebytej infekcji. W przypadku podejrzenia zakażenia należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia terapii antybiotykowej. Pamiętajmy także o informowaniu naszych partnerów seksualnych o możliwości występowania choroby u nich, aby mogli oni podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia powikłań lub ponownego zarażenia.