Fundamenty: rodzaje i zastosowania

Fundamenty są jednymi z najważniejszych elementów budynku, ponieważ to one odpowiadają za przenoszenie ciężaru konstrukcji na grunt. Bez solidnych fundamentów nie byłoby możliwe wzniesienie trwałej i bezpiecznej budowli. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom fundamentów oraz ich głównym zastosowaniom.

Rodzaje fundamentów

Istnieje wiele różnych typów fundamentów, a wybór odpowiedniego jest uzależniony od wielu czynników takich jak warunki gruntu czy obciążenia konstrukcji. Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych rodzajów:

1) Fundament ławy betonowej

Jest to jeden z najprostszych i zarazem najtańszych sposobów na wykonanie podłoża dla domu jednorodzinnego lub mniejszej budowli. Polega on na uformowaniu płaskiej płyty betonowej o dużej powierzchni, która rozkłada równomiernie ciężar całej konstrukcji na grunt.

2) Fundament słupowy

Ten typ fundamentu składa się ze stalowych lub żelbetowych słupków wbitych w ziemię do stabilnego poziomu. Służy on przede wszystkim do przenoszenia ciężaru budynku na głębsze warstwy gruntu, które są w stanie utrzymać większe obciążenia.

3) Fundament ścianowy

Jest to najczęściej stosowany rodzaj fundamentu przy budowie domów wielorodzinnych lub innych dużych konstrukcji. Polega on na wykopaniu rowów pod każdą ze ścian i uformowaniu betonowych płytek, które połączy się z resztą konstrukcji za pomocą żelbetowego rusztowania.

4) Palowe fundamenty

Służą one przede wszystkim do stabilizacji gruntów o słabej nośności oraz w przypadkach gdy nie ma możliwości wykonania tradycyjnego typu fundam