Godzina dla Ziemi, największa na świecie masowa akcja ekologiczna, powraca w dziewiątym roku 24 marca. Ale jeśli jest jedna rzecz, która sprawia, że jesteśmy podekscytowani tym wydarzeniem, to nie chodzi tylko o to, by używać światła trochę mniej (choć to dobry początek). Chodzi o to, by po godzinie wprowadzić w życie swoje ekologiczne myślenie. Oto pięć najprostszych sposobów, by pomóc naturze.

Godzina dla Ziemi czyli ochrona naszej planety

Ochrona naszej planety jeszcze nigdy nie była tak łatwa. Stymulując pozytywne zmiany, Godzina dla Ziemi działa na rzecz przyszłości, w której każdy polega mniej na naturze, a bardziej na własnej kreatywności i sile wspólnego działania. W 2018 roku zachęcamy ludzi, by zwrócili się na zewnątrz i spojrzeli poza własne podwórko, by zobaczyli, jak mogą wesprzeć swoją lokalną społeczność i odegrać aktywną rolę w ochronie przyrody dla przyszłych pokoleń. Godzina dla Ziemi to okazja, by coś zmienić i dołączyć do milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy wyłączysz światło na jedną godzinę, czy zobowiążesz się do zmiany czegoś w swojej codziennej rutynie, możesz chronić przyszłość naszej planety, wprowadzając małe zmiany w swoim codziennym życiu.

Wskazówki WWF dotyczące Godziny dla Ziemi obejmują proste zmiany, takie jak ponowne użycie starych toreb na zakupy lub używanie własnego kubka do napojów, gdy jesteś poza domem. Są to małe kroki, które mogą pomóc naszej planecie i zmniejszą nasz ślad węglowy. Decydując się na bardziej zrównoważone życie, możemy wspólnie przyczynić się do zmian dla natury i wszystkich żyjących istot.

Ograniczenie spożycia mięsa

Tak, gdybyś nie zauważył – na terenach wiejskich w Polsce istnieje przemysł mięsny. Ma on ogromny wpływ na naszą wieś – i to nie zawsze na lepsze. Duże obszary cennych lasów są wycinane, aby zrobić miejsce dla hodowli bydła i świń oraz dla upraw soi, która jest wykorzystywana w Polsce jako pasza dla zwierząt. Są to krajobrazy, które stanowią siedliska dla zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, i powinny być chronione – ale zamiast tego rząd zachęca do bardziej konwencjonalnego rolnictwa w ramach wysiłków zmierzających do zmniejszenia zależności naszego kraju od importu żywności.

Jedz mniej mięsa. Uratuj planetę. Oto fakty: Wołowina ma większy ślad ekologiczny niż jakakolwiek inna żywność na naszej planecie. W przeliczeniu na funty, do wyprodukowania funta wołowiny potrzeba czternaście razy więcej ziemi niż do wyprodukowania funta białka pochodzenia roślinnego. Wiele rzeczy przyczynia się do zmian klimatycznych – według raportu FAO z 2006 roku „Tackling climate change through livestock” nasze diety są odpowiedzialne za około 18 procent emisji gazów cieplarnianych na świecie (a liczba ta rośnie z każdym rokiem).

Generuj mniej odpadów

Kupując butelkę na wodę wielokrotnego użytku zamiast ciągłego kupowania jednorazowych plastikowych butelek na wodę, nie tylko pomagasz uczynić rolnictwo mniej zależnym od plastiku, ale także pomagasz zredukować ilość odpadów trafiających na wysypiska. Poddając recyklingowi tak wiele swoich starych plastikowych butelek, jak to tylko możliwe, zmniejszasz zarówno ilość produkowanych nowych tworzyw sztucznych, jak i wysyłasz mniej butelek na wysypiska.

Projektowanie produktu bezodpadowego oznacza rozważenie każdego materiału, który wchodzi w skład procesu produkcyjnego. Znane są już talerze z plastiku pochodzącego z recyklingu butelek po mleku i tacek po żywności, dzięki czemu materiały te nie trafiają na wysypiska śmieci ani nie przedostają się do natury. Talerze są dostępne w trzech kolorach, aby wiadomości na stole były łatwe do odczytania, a trwałość zapewnia klasyczny okrągły brzeg. Każdy talerz można myć w zmywarce i układać jeden na drugim.